Titula za dušu!

Pred početak sezone nitko od analitičara nije vidio Real Madrid na krovu Europe, svi sumnjali da se tim složen oko Luke Dončića može sa trona skinuti Fenerbahce.

Tim Pabla Lasa je sasvim pristojno otvorio sezonu, ali do nove godine su uslijedile ozljede Anthonyja Randolpha,Ognjena Kuzmića i Gustava Ayona

Od nove godine do kraja regularne sezone Kraljevi su se uspjeli izboriti sa kadrovskim problemima koji su in uskratili prednost domaćeg terena u doigravanju.

Pobjeda Šarasove Zelene šume u Pireju Kraljevima je donijela neugodnu seriju sa Panathinaikosom koji je predvođen povratnikom Jamesom i Calathesom bio blagi favorit u “sudaru titana”.

Nakon poraza u OAKA-i rijetko je tko vidio Kraljeve u Beogradu kamoli na tronu, no seriju su totalno preokrenuli vanserijski šuter Carroll i veteran Reyes koji su perfektnim partijama poništili uvodni debakl.

Jutro pred treću utakmicu tvorac “Kraljevske dinastije” Pablo Laso je španjolske i europske medije oduševio viješću o povratku Sergija Llulla koji je u posljednjoj četvrtini utakmice sezone pogodio tri svoja luda šuta kojima je “zapalio” publiku i dao novi impuls atenskim herojima Carrollu i Reyesu koji su u maniri igrača svoje klase potvrdili pobjedu “Blancosa”.

Dva dana nakon toga je šampion Europe dobre tri četvrtine gazio rivala čiji potpuni povratak spriječio nevjerojatni Dončić- i eto otpisane družine u polufinalu.

Final Four je specifičan sistem odlučivanja šampiona nekog natjecanja,da ta izjava nije klasična novinarska floskula potvrdili su budući šampioni.

Protivnik najtrofejnijeg europskog kluba bio je bogati i moćni CSKA sa De Colom i Chachom Rodriguezom. Novi okršaj starih rivala nije dobro počeo za španjolskog predstavnika Itoudisova mašinerija je pogađala kada je htjela i nakon prvih deset minuta utrpala čak 30 poena nasuprot 20 Realovih. I onda preokret Laso uvodi nisku petorku sa Randolphom i Thompkinsom na “4 i 5” koja je u stanju sve preuzeti i dovoljno je napadački talentirana da kazni svaki missmatch i u tili čas “vodu tjera na svoj mlin”. Armija se uspjela na par minuta dozvati i čak stići do posljednje prednosti (51:47) koju su brzo okrenuli Causeur,Dončić i Reyes  koji su najbogatiji europski klub uveli u svoj ritam iz kojeg se “Rusi” uz povremene trzaje nisu uspjeli vratiti do kraja utakmice.

Finale je stručni stožer na čelu sa Pablom Lasom sjajno pripremio, na terenu se unatoč rezultatskim amplitudama u prvom poluvremenu vidjelo da je “Lasova dinastija” bolji tim u odnosu na protivnika što se u nastavku pokazalo itekako točnim. Deficit Fenerbahcea pod košem je bio koban po Željkov tim pošto su Reyes,Thonpkins i ogromni Tavares sj hvatali ofanzivne skokove kada god su to htjeli.

Njihovu dominaciju u reketu ispratili su dobrim rolama Dončić,Causeur i Carroll, dok je svoj nevidljivi i ponekad prljavi posao sjajno odrađivao Fernandez koji je unatoč manjku napadačkog protagonizma pokazao da je jako važan za sistem igre koji forsira trener Laso,

Kada sve  zbrojimo i oduzmemo Final Four je osvojila najbolja i najkompletnija ekipa koja je u pravom trenutku uhvatila formu za krucijalni dio sezone i time nagradila dugogodišnji sistemski rad uprave i trenera.